Amy Clark

Testing The Grocery Game: Week One

This is my first week trying out the Grocery Game and really working towards building our stockpile through coupons and sale prices. I promised to chronicle my efforts here and I really appreciated all of your ideas and feedback on your coupon usage and what has been working for you.

Here we are in week one of my Grocery Game membership. Frankly, week one with this membership really stinks. I feel like I do when I go on other websites that offer a “free basic membership,” but then they only extend certain offers and the premium members get all of the good stuff. The reason is, of course, because I have none of the coupons that are listed for these good deals, not because I don’t have access to seeing the deal.

This week I diligently cut my coupons and then explored the official list of deals. The CVS listings were nothing new and were things that I could find elsewhere on the web. The deals for Kroger & Meijer did offer some insight into great deals that I could take advantage of…if I had coupons from January. I took note of some of the sale items that I had overlooked when I had flipped through my flier though, and decided to stock up on the items that were the best deals for the week.

A local supermarket (Martin’s Supermarket for the local folk!) had a 12 for $10 sale advertised this past week so I took advantage of that as well since I am trying to build my stockpile.

In the interim, I cleaned out my purse and gathered up all of the receipts from past grocery visits and put them into my price book (Side Note: We offer a free printable one here!) It had been awhile since this had been updated and I happened to have a few receipts from Aldi to input. I put these in, since ultimately this is about whether or not I do better with coupons or with Aldi.

For this week, I stocked up on:

Martin’s Supermarket:

(6) Aunt Millie’s 100% Whole Wheat Bread
(6) Store Brand Frozen Vegetables (baby peas, broccoli, corn)
Total Cost: $10

Meijer Supermarket:

10 pounds of apples- $4 (Side Note- This should have been six pounds, but I thought the bag I picked was the smaller bag and told them that the price was wrong. Oops! I ended up with an extra four pounds of apples for the advertised price. I was a little overzealous in my flier efforts, not attempting to be dishonest.)
13 pounds split chicken breasts bone on- $.99 per pound
Total Cost: $17

This first week I did not use coupons, but did take advantage of listed sales that I might not have seen as an amazing deal without the assistance of the list. The coupons that I could have used for this week were for items I would not typically buy (convenience foods, frozen foods, crap foods) and I plan to stick with what I feel is in the best interest of our family’s diet and what we would normally buy.

I am looking forward to week two on the program, and feel very good about updating my price book and starting our stockpile. I also am looking forward to making some great dishes with the chicken breasts. I have to also sheepishly admit that the apples look much better than my past couple of bags I have gotten from Aldi (which have went bad in just a couple of days). The kids kept saying, “They are so pretty and shiny!”

If you would like to join me in exploring the program, my referral id is amy@momadvice.com!

Published February 27, 2008 by:

Amy Clark

Amy Allen Clark is the founder of MomAdvice.com. You can read all about her here.

comments powered by Disqus