Amy Clark

The Cost of a Homemade Happy Meal

I admitted to you that we had a problem eating out too much and one of the places that I have felt we spent far too many dollars over the years is McDonald’s. It is just down the road, it is inexpensive, and it is quick. I will say that it is also not good for me, not always warm, and I never feel that great after eating it.

I wanted to show you the cost difference on a store-bought Happy Meal versus the cost on a homemade Happy Meal. I do use the term “homemade” quite loosely because I am purchasing the chicken nuggets so if you wanted to save even more, you could definitely make a batch instead.

McDonald’s Happy Meal

4-Piece Chicken Nuggets
Apples
Reduced Fat Milk
Small Toy

Total Cost of Store-Bought Happy Meal- $3.19 plus tax (this is in Indiana, costs may vary depending on location)

Here is my homemade version for my children that I made for them. I have included exactly what would be included in the meal, but made at home.

Tyson 100% All Natural Chicken Nuggets- 45 per package, cost $6.55 (at our local supermarket, price may vary- I had a great coupon that I will not include in the total!)
4 Piece Nugget Equivalent- .15 each x 4= $.60

1 Gallon of Milk- 16 cups in 1 gallon, cost $1.99 (current price at our local Aldi)
1 Cup of Milk Equivalent- $.12

Apple Slices- 3 pounds for $2.99 (current price at our local Aldi)
Apple Slices- $.25 (generous amount considering how few are in the package)

Total Cost of Homemade Happy Meal- $.97

While $2.22 difference might not seem like much, if you times that by the amount of children that you have in your family plus the amount that you spend on your own meals, there is a huge cost savings to making even your own fast food at home. We try to stick to the $1 Double Cheeseburgers, but Trent, at The Simple Dollar, breaks down the cost of making those double cheeseburgers at home and found that even that price could be beat.

For me, it is hard to get out of the mindset that I shouldn’t have prepackaged foods in my house. We keep our grocery budget low by making things at home. If I am out of commission or we have had a hectic night, I am often wishing that we had a few more convenience foods in our house.

A couple of bags of chicken nuggets in the freezer for these nights would still be more cost-effective than running out to McDonald’s.

And to my poor math teacher that had to tutor me every single day after math class, I would like to thank you for believing in me and working with me over those difficult years in high school. Who would have ever dreamed that I would be putting together a story problem daily that makes my husband shake his head and roll his eyes at me? I have become obsessed with the subject I hated the most so thank you, Mr. Rossi, for never giving up on me! Thanks to your thoughtful tutoring, I have become a human calculator and can crunch numbers on diapers, price per ounces on cans, and dare I say it…even Happy Meals that would make you so proud.

Related Posts:

Boo to McDonald’s
Cracking the McDonald’s Coffee Code

Is anyone else plagued with the human calculator syndrome? What has surprised that is more cost-effective to your household budget?

Published March 17, 2009 by:

Amy Clark

Amy Allen Clark is the founder of MomAdvice.com. You can read all about her here.

comments powered by Disqus